Velryba v Budapešti

03.03.2016

Stavba Velryby je ojedinělou architekturou v Budapešti. Mnoho větších moderních staveb v Budapešti není, výšková výstavba zde vůbec nefiguruje a podél Dunaje vyčnívají hlavně historické stavby jako je parlament a hrad. 

Velryby si nicméně nelze nevšimnout, její poloha je přímo na břehu řeky a je vidět i z turisticky navštěvovaných vyhlídkových míst. 

Rychlé info o stavbě:

  • Účel stavby: multifunkční objekt (obchody, občerstvení, kultura)
  • Výstavba: 2009 – 2011
  • Otevření: 2013
  • Autoři návrhu: ONL
  • Více info: zde

 

umístění

 

Krásné na stavbě je, jak přirozeně propojuje venkovní a vnitřní prostředí. Ačkoliv se nacházíme v zastřešené hale, rekonstruovaná fasáda původních skladů naopak vyvolává pocit venkovní tržnice. To podtrhuje i samotné využití jednotlivých „kójí“, které ani zdaleka nepřipomínají běžná obchodní centra.

Překvapilo mě i použití materiálů, které je velice jednoduché, ale kvalitní. Dřevěné podlahy, skleněné zábradlí, tmavě šedé oplechování a bílý nátěr ocelových nosníků vytváří skvělou scénu pro dění a život v budově. Stavba se nesnaží upínat pozornost svojí extravagancí, dekoracemi a marketingovými strategiemi, ale vytváří prostor pro lidi. 

interiér

 

Detaily konstrukce zastřešení působí promyšleně a slušně provedeně. V mnohých částech stavby takřka vyvolávají pochybnosti o zákonech fyziky. 

detail

 

Dozvěděla jsem se, že návrh celé stavby měl poměrně jasné zadání a to ze stávajících 3 hmot historických skladů ponechat minimálně 60 % hmoty. S tím si architekti poradili tak, že skutečně část stavby zbořili, aby mohli vytvořit před budovou volné prostranství.  Toto volné prostranství má své opodstatnění, protože dává možnost aktivity přesunout ven, v zimě vytvořit kluziště, v létě třeba i pódium pro koncerty. 

Ani v noci na sebe budova nestrhává pozornost, připomíná zrcadlení hladiny řeky a opravdu je v ní možné vidět vynořenou hlavu velryby.

noc