Návštěva u F. L. Wrighta

06.11.2015

Po zkušenosti z všelijakých kalifornských lákadel jsem se připravila na zaplněné parkoviště, stovky návštěvníků a dlouhou frontu na vstupenky, vstupné minimálně 40 dolarů na osobu a cca 20 zaujatých zaměstnanců ve žlutých vestách, kteří budou regulovat pohyb návštěvníků v areálu.

Chyba lávky! Na parkovišti bylo prázdno, pohyb po areálu byl volný a vstup do interiérů nám nakonec nebyl ani umožněn. V celém areálu Hollyhock byli celkem 4 návštěvníci.

O stavbě a celém areálu se doporučuji informovat na webu, například zde. Mě ale zaujalo následující:

  • V areálu je několik budov s odlišnou funkcí, jaká to je funkce je evidentní na první pohled a přitom soubor působí uceleně. Na fotkách níže najdete vstup do umělecké galerie, pohled přímo na Hollyhock House a pohled na garáž.Hollyhock House, Los Angeles, Frank Lloyd Wright
  • Wright nemohl vzhledem k velkému množství zakázek tuto stavbu vůbec dozorovat. Přesto se podařilo podchytit krásné a promyšlené detaily.

Hollyhock House, Los Angeles, Frank Lloyd Wright

  • Nejde jen o architekturu ve smyslu samotného domu, jsou odladěné i prvky drobné architektury a zeleň. 

blog_wright2

  • Celý areál je v poměrně špatném stavu, z nějakého důvodů si stavba F. L. Wrighta nezasluhuje takovou pozornost, jakou bych předpokládala. 

Hollyhock House, Los Angeles, Frank Lloyd Wright

 

Až budete v LA, nenechte si tento klenot ujít (mně se to skoro podařilo).