Kreativní vítr v BforB

autor: ---
07.03.2018

Myšlenka vlastního ateliéru pro ně byla před několika lety sen, který Vlaďka a Bára z architektonického ateliéru Kreatier začaly realizovat ihned po jeho vyřčení. Nemá cenu čekat a odhodlávat se, říkají.

my_kreatier

 

Kde jste našly odvahu k podnikání a opuštění původního zaměstnání?

B: Když jsem vyšla školu, o odpovídající zaměstnání v oboru bylo nouze a já jsem si začala klást otázku, jestli bych vůbec architektem měla být. Naštěstí jsem několikrát byla ve správný čas na správném místě a podařilo se mi získat zakázky na kterých jsem s podnikáním začala. Hned po té první jsem věděla, že bych se zaměstnat už nikdy nenechala. Ta radost z vlastní práce se nedá popsat.

V: Moje předchozí práce byla ve větším atelieru, kde jsem měla skvělé zázemí a velmi zajímavé zakázky. Rozhodnutí odejít tedy nebylo úplně jednoduché. Nějakou dobu jsem opravdu „seděla jedním pozadím na dvou židlích“ :-). Vlastní zakázky mě však začaly pohlcovat a měla jsem chuť se jim více věnovat a budovat vlastní firmu.

Čím se Kreatier zabývá:

B: Máme, řekla bych, 2 hlavní specializace. Já mám na starost odvětví pasivních domů. Mám za sebou celou řadu školení, tisíce odrýsovaných hodin a nyní už i realizace pasivních staveb. Vlaďka je zase odborník v oblasti nábytkářské. Vyzná se v projektech interiérů všeho druhu, byty, kanceláře, showroomy atd. Obě jsme se v poslední době pustily do několika rekonstrukcí staveb a to nás hodně baví.

Ještě vám nebylo třicet a už máte svoji firmu, jak vás berou ostatní na trhu?

B: Nikdy jsem si nevšimla, že by byl nízší věk překážkou. Nelimituje nás věk. Myslím si, že je podstatné mít sebereflexi a sebevědomí zároveň, vědět, co zvládneme a co je lepší přenechat těm zkušenějším.

V: Naopak v mnoha ohledech může být náš věk výhodou. Nezřídka se na nás obrátí klient, který chce mladý a nezaujatý (nezkažený) pohled. Pokud děláte svou práci dobře, na věku vůbec nezáleží.

Proč jste se rozhodly pro BforB?

V: Bylo nám jasné, že nejsme schopny z vlastních zdrojů kontaktů vytvořit tolik zakázek, aby nás uspokojily. Později jsme si ale uvědomily, že v BforB jsme i z jiných důvodů. Díky BforB rosteme celkově, jsme schopny se odprezentovat, poradit se s ostatními o běžných podnikatelských problémech, inspirovat se úspěchy ostatních členů.

Jaké jsou vaše výsledky z BforB? Jste s nimi spokojeny?

B: Získaly jsme celkem za první rok 5 klientů a nyní v půlce druhého roku se počet zdvojnásobil. Vidíme, že nyní, v druhém roce členství, se začíná naše snaha zúročovat. Máme několik relevatních kontaktů, se kterými rozjíždíme zajímavou spolupráci, takže se máme na co těšit.

Jaké jsou vaše úspěchy i mimo BforB?

V: Těší nás několik realizovaných zakázek. Například showroom s kuchyňským vybavením v Pražské tržnici, pasivní rodiné domy a interiéry několika bytů, které neuvěřitelně prokoukly.

reference_kreatier

 Jaké máte další cíle?

V: Chtěly bychom využít našich znalostí v oblasti pasivních domů. Jedná se nezastavitelný trend a my nyní máme na trhu výhodu, že jsme ho chytily včas. Přály bychom si například navrhnout pasivní bytový dům, či jiný větší projekt.